Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Statystyki i Polityki Społecznej
    Wydział Rolniczo-Ekonomiczny  
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

Katedra Statystyki i Polityki Społecznej powstała w dniu 1 września 2019 roku w wyniku połączenia Katedry Statystyki i Ekonometrii z Zakładem Polityki Społecznej i Doradztwa.

Historia Katedry Statystyki i Ekonometrii

Katedra Statystyki i Ekonometrii sięga korzeniami 1956 roku. W tym roku jesienią przy Wydziale Rolnym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie została utworzona Katedra Statystyki Matematycznej. Pierwszym jej kierownikiem był prof. dr hab. Stefan Schmidt. W 1960 r. kierownictwo Katedry przejął, pracujący w niej od 1957 r. doc. dr hab. Jan Pociej. W 1972 r. Katedra Statystyki Matematycznej przemianowana została na Zakład i weszła w skład Instytutu Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wydziału Rolniczego. W roku 1992 kierownictwo Zakładu Statystyki Matematycznej Akademii Rolniczej w Krakowie objął prof. dr hab. Karol Kukuła. W 2003 roku Zakład przemianowano na Katedrę Statystyki Matematycznej. W 2015 roku jednostka zmieniła nazwę na Katedrę Statystyki i Ekonometrii. W kadencji Profesora Karola Kukuły do 30 września 2018 roku w Katedrze powstały 3 habilitacje: dr hab. Jacek Strojny (2011 rok), dr hab. Jadwiga Bożek (2014 rok) oraz dr hab. Lidia Luty (2018 rok). Od października 2018 roku kierownictwo Katedry objął dr hab. Jacek Strojny. Obecnie w Katedrze Statystyki i Ekonometrii zatrudnionych jest: 3 doktorów habilitowanych, 5 pracowników ze stopniem doktora i 3 pracowników naukowo-technicznych. Pracownicy Katedry Statystyki i Ekonometrii realizują program dydaktyczny na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym UR im. Hugona Kołłątaja Krakowie w ramach studiów stacjonarnych, zaocznych inżynierskich i magisterskich. Prowadzą zajęcia z takich przedmiotów jak: matematyka, statystyka matematyczna, informatyka, ekonometria, badania operacyjne, wnioskowanie statystyczne, ekonomia matematyczna oraz prognozowanie i symulacje. Dotychczas w Katedrze wykonano kilkaset prac dyplomowych i magisterskich. Katedra prowadzi współpracę naukową z wieloma ośrodkami uczelni krajowych , zagranicznych, organizuje konferencje naukowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Litwa, Słowacja, Białoruś, USA).

Zakład Polityki Społecznej i Doradztwa

Początki Katedry (Zakładu) sięgają 1984 roku, kiedy to zostaje powołane studium podyplomowe z doradztwa rolniczego. W 1992 roku następuje przekształcenie Zakładu Upowszechniania Postępu w Zakład Doradztwa Rolniczego (Zgodnie ze statutem Uczelni Zakład Doradztwa Rolniczego był pozawydziałową jednostką organizacyjną Uczelni podległą Prorektorowi ds. nauki. Do podstawowych zadań Zakładu należało prowadzenie zajęć dydaktycznych z przedmiotu „Doradztwo rolnicze”, organizacja i prowadzenie badań naukowych nad procesami i metodami upowszechniania postępu oraz promocja i popularyzacja wyników badań naukowych pracowników Uczelni). W 1999 roku zmiana nazwy Zakładu Doradztwa Rolniczego i Promocji na Zakład Doradztwa Rolniczego i nowelizacja regulaminu Zakładu. W 2000 roku Zakład Rolnictwa Światowego opuszcza pomieszczenia usytuowane w budynku przy ul. św. Marka i przenosi się na ulicę Czystą 21. kierownikiem Zakładu zostaje dr inż. Józef Kania. W 2004 roku Zakład Rolnictwa Światowego zmienia nazwę na Katedrę Rolnictwa Światowego i Doradztwa i włączony w strukturę dotychczasowej jednostki ogólnouczelnianej – Zakładu Doradztwa Rolniczego kierownikiem Katedry zostaje Prof. dr hab. Czesław Nowak. W dniu 1.09.2009 r. powołano Instytut Ekonomiczno-Społeczny w strukturze którego wyodrębniono 4 Zakłady w tym: Zakład Rolnictwa Światowego i Doradztwa . Dyrektorem Instytutu został dr hab. Wiesław Musiał, prof. UR , a kierownikiem Zakładu jest dr hab. Józef Kania, prof. UR. W marcu 2012 roku. w wyniku połączenia Zakładu Socjologii i Rozwoju Wsi oraz Zakładu Rolnictwa Światowego i Doradztwa powstaje Zakład Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa. W 2014 roku p.o. Kierownika zakładu pełni dr hab. Mirosław Kłusek. W styczniu 2015 roku Zakład Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa zostaje przekształcony w Zakład Polityki Społecznej i Doradztwa kierownikiem Zakładu zostaje dr hab. Wioletta Knapik. Obecnie w Zakładzie Polityki Społecznej i Doradztwa zatrudnieni są: 1 profesor, 1 doktor habilitowany, 3 pracowników ze stopniem doktora i 2 pracowników naukowo-technicznych.