Katedra Statystyki i Polityki Społecznej
Wydział Rolniczo-Ekonomiczny
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
O Katedrze
Katedra Statystyki i Polityki Społecznej powstała w dniu 1 września 2019 roku w wyniku połączenia Katedry Statystyki i Ekonometrii z Zakładem Polityki Społecznej i Doradztwa. Obecnie w Katedrze Statystyki i Polityki Społecznej kierownikiem jest dr hab. Dagmara K. Zuzek, prof. URK . W Katedrze zatrudnionych jest: 5 doktorów habilitowanych, na stanowisku prof. URK (dr hab. Dagmara K.Zuzek, prof.URK), (dr hab. Wioletta Knapik, prof.URK), (dr hab. Lidia Luty, prof. URK), (dr hab. Joanna Łukasik, prof. URK), (dr hab. Jacek Strojny, prof. URK), 8 pracowników ze stopniem doktora i 3 pracowników technicznych.
Historia Katedry Statystyki i Polityki Społecznej
Katedra Statystyki i Ekonometrii sięga korzeniami 1956 roku. W tym roku jesienią przy Wydziale Rolnym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie została utworzona Katedra Statystyki Matematycznej. Pierwszym jej kierownikiem był prof. dr hab. Stefan Schmidt. W 1960 r. kierownictwo Katedry przejął, pracujący w niej od 1957 r. doc. dr hab. Jan Pociej. W 1972 r. Katedra Statystyki Matematycznej przemianowana została na Zakład i weszła w skład Instytutu Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wydziału Rolniczego. W roku 1992 kierownictwo Zakładu Statystyki Matematycznej Akademii Rolniczej w Krakowie objął prof. dr hab. Karol Kukuła. W 2003 roku Zakład przemianowano na Katedrę Statystyki Matematycznej. W 2015 roku jednostka zmieniła nazwę na Katedrę Statystyki i Ekonometrii. W kadencji Profesora Karola Kukuły do 30 września 2018 roku w Katedrze powstały 3 habilitacje: dr hab. Jacek Strojny (2011 rok), dr hab. Jadwiga Bożek (2014 rok) oraz dr hab. Lidia Luty (2018 rok). Od października 2018 roku kierownictwo Katedry objął dr hab. Jacek Strojny. Obecnie w Katedrze Statystyki i Ekonometrii zatrudnionych jest: 3 doktorów habilitowanych, 5 pracowników ze stopniem doktora i 3 pracowników naukowo-technicznych. Pracownicy Katedry Statystyki i Ekonometrii realizują program dydaktyczny na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym UR im. Hugona Kołłątaja Krakowie w ramach studiów stacjonarnych, zaocznych inżynierskich i magisterskich. Prowadzą zajęcia z takich przedmiotów jak: matematyka, statystyka matematyczna, informatyka, ekonometria, badania operacyjne, wnioskowanie statystyczne, ekonomia matematyczna oraz prognozowanie i symulacje. Dotychczas w Katedrze wykonano kilkaset prac dyplomowych i magisterskich. Katedra prowadzi współpracę naukową z wieloma ośrodkami uczelni krajowych , zagranicznych, organizuje konferencje naukowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Litwa, Słowacja, Białoruś, USA).
Zakład Polityki Społecznej i Doradztwa
Początki Katedry (Zakładu) sięgają 1984 roku, kiedy to zostaje powołane studium podyplomowe z doradztwa rolniczego. W 1992 roku następuje przekształcenie Zakładu Upowszechniania Postępu w Zakład Doradztwa Rolniczego (Zgodnie ze statutem Uczelni Zakład Doradztwa Rolniczego był pozawydziałową jednostką organizacyjną Uczelni podległą Prorektorowi ds. nauki. Do podstawowych zadań Zakładu należało prowadzenie zajęć dydaktycznych z przedmiotu „Doradztwo rolnicze”, organizacja i prowadzenie badań naukowych nad procesami i metodami upowszechniania postępu oraz promocja i popularyzacja wyników badań naukowych pracowników Uczelni). W 1999 roku zmiana nazwy Zakładu Doradztwa Rolniczego i Promocji na Zakład Doradztwa Rolniczego i nowelizacja regulaminu Zakładu. W 2000 roku Zakład Rolnictwa Światowego opuszcza pomieszczenia usytuowane w budynku przy ul. św. Marka i przenosi się na ulicę Czystą 21. kierownikiem Zakładu zostaje dr inż. Józef Kania. W 2004 roku Zakład Rolnictwa Światowego zmienia nazwę na Katedrę Rolnictwa Światowego i Doradztwa i włączony w strukturę dotychczasowej jednostki ogólnouczelnianej – Zakładu Doradztwa Rolniczego kierownikiem Katedry zostaje Prof. dr hab. Czesław Nowak. W dniu 1.09.2009 r. powołano Instytut Ekonomiczno-Społeczny w strukturze którego wyodrębniono 4 Zakłady w tym: Zakład Rolnictwa Światowego i Doradztwa . Dyrektorem Instytutu został dr hab. Wiesław Musiał, prof. UR , a kierownikiem Zakładu jest dr hab. Józef Kania, prof. UR. W marcu 2012 roku. w wyniku połączenia Zakładu Socjologii i Rozwoju Wsi oraz Zakładu Rolnictwa Światowego i Doradztwa powstaje Zakład Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa. W 2014 roku p.o. Kierownika zakładu pełni dr hab. Mirosław Kłusek. W styczniu 2015 roku Zakład Rozwoju Obszarów Wiejskich i Doradztwa zostaje przekształcony w Zakład Polityki Społecznej i Doradztwa kierownikiem Zakładu zostaje dr hab. Wioletta Knapik. Obecnie w Zakładzie Polityki Społecznej i Doradztwa zatrudnieni są: 1 profesor, 1 doktor habilitowany, 3 pracowników ze stopniem doktora i 2 pracowników naukowo-technicznych.